Po schodoch chodíme hore a dole, takisto sa pohybujeme aj po balkóne či terasách, všetky sú však vybavené zábradlím, najmä kvôli bezpečnosti. Bez neho by sa ľahko mohlo stať, že už pri menšom zatočení hlavy by sme sa nemali čoho zachytiť a pád by bol neodvratný. Zábradlie, aby spĺňalo svoju funkciu, musí byť pevne ukotvené a v určenej výške. To, z akého materiálu sa zábradlia vyrábajú, je vecou trendov v architektúre, ale po dreve sa najčastejšie používa nehrdzavejúca oceľ. Je totiž veľmi elegantná, nadčasová, spĺňa požiadavky na dlhú výdrž a jednoduché udržiavanie v dobrom stave. Zábradlie z nehrdzavejúce ocele sa stalo súčasťou mnohých novopostavených budov bez rozdielu účelu.
Estetická stránka zábradlia spolu s funkčnosťou a praktickým využitím patria k základným požiadavkám pri výbere a rozhodovaní o materiáli, z ktorého zábradlie vyrobíme. Štýl má tiež nerezove zabradlie viacero možností, najbežnejší je stĺpikový typ zábradlia, základ tvorí konštrukcia z tyčí, vyrobených do rozličných tvarov alebo tiež dotvorenie oceľových prvkov zábradlia sklenenou výplňou.
Moderný trend zábradlia diktuje vytvárať tento prvok v originálnom dizajne, s použitím farebného skla alebo ho inak graficky upraviť či použiť pieskované alebo matné sklo. Tyče nosnej konštrukcie treba dobre ukotviť do podlahy zhora, ale svoje čaro má aj kotvenie z bočnej strany podlahy. Čisté línie a „vyrastanie“ zábradlia priamo z podlahy zabezpečí ukrytie jeho kotvenia pod nášľapnú vrstvu podlahy. Sklo treba použiť bezpečnostné-connex, aby nebolo ohrozením pre používateľov.
Nehrdzavejúca oceľ je finančne trocha drahšia, ide však o materiál s dlhou životnosťou, elegantný a nadčasový, vhodný ku každému štýlu a s dokonalo výrazným estetickým nábojom. Cena za jeho výrobu sa vypočíta na každý typ samostatne, treba brať do úvahy štýl zábradlia, materiál a jeho množstvo a prípadné atypické prvky, ktoré treba vyrobiť.