Počítač s administráciou Wordpress

Najpoužívanejšie CMS systémy na Slovensku a v Česku: Ktorý je pre vás najlepší ?

Front-end | WeRise | 25.01.2022

Rozmýšľate o spustení webu, no nie ste si istý, ktorá platforma je vhodná pre Váš biznis? Prinášame Vám článok o najpouživanejších CMS systémoch na Slovensku a v Česku.

Skratka CMS reprezentuje anglické slová Content Management System. Teda, ide o systém, ktorý slúži na manažment online obsahu. Po slovensky sa často označuje aj ako redakčný systém. Ten je základom webových stránok, na ktorých sa publikuje nejaký obsah – či už texty, fotky, videá alebo iné prvky. V aktuálnej dobe sa na Slovensku a v Česku využíva viacero CMS systémov, ktoré sa vzájomne líšia. Ktoré z nich sú najobľúbenejšie?  


Čo musí spĺňať moderný CMS systém?  

V dnešnej dobe už tvorba obsahu na webové stránky nie je len o napísaní nejakých jednoduchých textov, pomedzi ktoré sa pridávajú obrázky. Čoraz viac sa využívajú rôzne interaktívne prvky, ikony a iné pokročilé grafické riešenia na mieru. CMS systém by mal disponovať komplexným editorom, ktorý umožňuje vytvárať moderné formy obsahu. No zároveň musí byť prehľadný, rýchly a kompatibilný s rôznymi pluginmi, ktoré rozšíria jeho funkcionalitu.  


Najpoužívanejšie CMS systémy  

Väčšina najobľúbenejších CMS systémov je open-source. Teda, sú zadarmo a ich zdrojový kód je voľne prístupný používateľom, takže si ho môžete upravovať podľa vašich predstáv. 

Do popredia sa však aj u nás začínajú postupne dostávať niektoré SaaS (softvér ako služba) riešenia. Tie sú dostupné za poplatok a ako užívateľ nemáte prístup k celému zdrojovému kódu.  

Z množstva CMS systémov využívaných na Slovensku a v Česku sme pre vás vybrali 4 najobľúbenejšie.  

1. Wordpress

Open-source CMS systém Wordpress je bezkonkurenčným lídrom, keďže aktuálne má trhový podiel na úrovni vyše 62 %. Jeho veľkou výhodou je jednoduchá inštalácia, vynikajúca optimalizácia pre vyhľadávače (SEO), rýchlosť a jednoduchý prístup do administratívy aj z mobilného zariadenia.  

Keďže Wordpress je tak obľúbený, vývojári neustále predstavujú nové pluginy a rozšírenia, ktoré si k nemu môžete inštalovať. V aktuálnej dobe je ich vyše 50 000. 

Svoj Wordpress web tak viete jednoducho obohatiť o rôzne formuláre, konfigurátory, moderné magazínové či e-shopové riešenia. V prípade, že máte záujem o službu Wordpress, neváhajte nás kontaktovať.

2. Joomla!  

Tento CMS softvér má trhový podiel približne 5 %. V porovnaní s Wordpressom je jeho používanie o niečo komplikovanejšie, avšak vďaka množstvu online návodov ho zvládnu aj začiatočníci. Už v základnej verzii disponuje všetkými potrebnými CMS nástrojmi, netreba ich dodatočne inštalovať v podobe pluginov ako v prípade Wordpressu.  

Do systému Joomla! si taktiež môžete inštalovať ďalšie rozšírenia, aktuálne ich je dostupných viac ako 7500.  


3. Shopify

V zahraničí veľmi obľúbené SaaS riešenie Shopify sa čoraz častejšie využíva aj na Slovensku. Aktuálne má trhové zastúpenie 3,6 %. Celý CMS systém je primárne orientovaný na rýchlu tvorbu moderných e-shopov, avšak jeho súčasťou sú aj moduly na vytváranie blogov či iných foriem obsahu. Výhodou je vynikajúca prehľadnosť a jednoduchosť. No keďže ide o SaaS, možnosti rozšírenia o ďalšie funkcionality sú obmedzené. 

Praktický tip – alternatívou k platforme Shopify je systém Shoptet, ktorý ponúka výbornú funkcionalitu a je v českom jazyku, vďaka čomu je jeho používanie veľmi jednoduché. 

4. Drupal

Na štvrtej priečke obľúbenosti je pre mnohých neznámy CMS systém Drupal, ktorý pokrýva 2,9 % trhu. Vhodný je najmä na komunitné projekty a taktiež poskytuje dobré možnosti prepojenia so sociálnymi sieťami. Ponúka viac ako 35 000 dodatočných modulov, prostredníctvom ktorých je možné modifikovať jeho funkčnosť. Výhodou je rýchla inštalácia a taktiež jednoduchá orientácia v administrátorskom rozhraní. 


Ďalšie populárne CMS systémy 

Samozrejme, na trhu je dostupné veľké množstvo ďalších CMS systémov. Keďže sú však menej populárne, ich vývoj nenapreduje tak rýchlo a preto sa v niektorých oblastiach nedokážu vyrovnať obľúbenejším systémom. Stretnúť sa môžete s nasledovnými, usporiadali sme ich od využívanejších po najmenej populárne: 

- Squarespace

- Wix

- Bitrix

- Blogger

- Magento

- PrestaShop

- OpenCart

- Typo3

- Weebly. 


Záver

V konečnom dôsledku je len na vás, ktorý uprednostníte. Odporúčame CMS systémy, ktoré patria medzi najpopulárnejšie, keďže prinášajú najviac možností na expanziu projektu a detailné prispôsobenie presne vašim potrebám. 

iMac

MÁTE ZÁUJEM O NAŠE SLUŽBY ?

Vyplňte náš formulár a popíšte svoje požiadavky. Vašu ponuku dôkladne zanalyzujeme a pomôžeme Vášmu projektu rásť.

KONTAKTUJTE NÁS