Typickou zatepľovacou výplňou, ktorá je pravdepodobne aj najpredávanejšou, je polystyrén. Tento izolant je veľmi rozšírený, ľahko prístupný a vyznačuje sa relatívne dobrou cenou. Bežný biely polystyrén má však okrem týchto benefitov aj určité nedostatky, medzi ktoré zaraďujeme najmä to, že nemá až také ideálne schopnosti zadržiavania tepla. Pri porovnaní s inými zatepľovacími látkami rovnako zaostáva napríklad aj pri vlastnostiach ako je rezistencia voči ohňu a iných funkciách.
Práve slabšie stránky bieleho polystyrénu boli dôvodom, prečo sa začal vyrábať ten grafitový. Polystyrén z grafitu, vrátane inej farby (šedá), vyniká oproti bežnému bielemu polystyrénu vylepšenými funkciami. Kvôli látke, akou je grafit, dokáže grafitový polystyrén účinnejšie izolovať teplo a to takmer až o 20 percent lepšie než jeho predchodca. Neustálymi technologickými inováciami je možné tento grafitový izolant vyrábať s trvácnou kvalitatívnou úrovňou pri nízkych energetických nákladoch. Zatepľovanie polystyrénom z grafitu tak vie poskytnúť hodnotu, ktorá sa vyrovná nákladom investovaním do jeho zaobstarania.
Často sa používa pri obkladoch domov, ako fasádny zatepľovací materiál, ale vrátane obkladu sa použiť môže aj pri zatepľovaní stropu, strechy (primárne zvislé) alebo steny (interiérové i exteriérové). Podľa účelu použitia a druhu umiestnenia polystyrénu, sa dá zohnať vo viacerých hrúbkových možnostiach. Pri obkladoch domov ide zväčša o rozmer hrúbky 200 až 500 milimetrov, pri strechách je to 120 až 200 milimetrov, strop sa zatepľuje polystyrénom v hrúbke 50 milimetrov a steny hrúbkou 20 až 50 mm pri interiéri alebo 80 až 100 mm pri exteriéri. Ak teda plánujete zatepľovať napríklad strop, fasádnym polystyrénom 50 mm, cena takéhoto izolantu sa odvíja nie len od jeho hrúbky, ale aj od ďalších rozmerov, plochy umiestnenia a počtu použitého materiálu.